Mësimi spanjisht për emigrantët

Një vend më të mirë

12 Nëntor, 2015 | 2 Komente

Rinisni pushim të gjatë nga asetet spanjolle me një përrallë shpresëdhënëse poetike të shkruar nga studenti ynë Etsuko Nakajima në vendin e tij, Japoni. Këtu është futja e historisë së tij Etsuko sequida. Ajo është e bukur, E drejtë?

 

Etsuko: “Më parë 70 vjet që mbaroi lufta, por mundësinë e një lufte tjetër nuk ndalet exixtir, kështu që unë shpresoj që nuk ka më luftë. Ajo gjithashtu rritjen e numrit të familjeve me një prind dhe numrin e familjeve në mirëqenie dhe kështu unë të ndjehen si ne kemi një vend ku të gjithë fëmijët mund të jetojnë pa merak”.

Një botë më të mirë

BEST COUNTRY

Unë uroj që bota është e mbushur me dashuri

Unë dua të jetoj pa frikë

Unë shpresoj se nuk ka më luftë

Ndjehem si ne kemi terren shumë të mirë

Shpresojmë se ne jetojmë në një ardhme më të mirë!

Uroj fëmijët të rriten të shëndetshëm dhe të fortë!

Unë ndjehem si se të gjithë fëmijët kanë prindër

Unë shpresoj që fëmijët të jetojnë në një tokë të pa ndotje

Unë dua që fëmijët për të hyrë në arsimin e

Unë dua të jetoj në një të ardhme më të mirë!

Creative Commons License
Kjo punë nga Etsuko Nakajima dhe Español Activo lejohet sipas një Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Leje Unported.

Pjesë:
 • Print
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Tumblr
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • Haohao

Komente

2 Komente mbi “Një vend më të mirë

 1. Scott-o
  Nëntor 12, 2015 në 12:26

  Duket një ndjenjë mjaft të mirë dhe gjithashtu shumë universal.

 2. Vaughn
  Nëntor 12, 2015 në 21:43

  Shpresat Shumë mirë! Problemi është se ka kaq shumë në botë për të cilët fuqia dhe pasuria ka më shumë vlerë se liria, shëndetin dhe lumturi. Por, Ne mund të lutemi që bota do të ndryshojë në të ardhmen për të shijuar pasuritë më të rëndësishme të cilat janë të përmendura në histori. Faleminderit për ndarjen me ne habérselo.

Lini një koment

 • Shpif një


  Bëje si gjuhë të prezgjedhur
   Edit Translation
  nga Transposh - translation plugin for wordpress
 • Burimet e jashtme

  Këtu do të gjeni faqet e internetit të tjera ushtrime, fjalorë, blogs, podcast dhe lidhjet me rajonet me informata praktike që do t'ju ndihmojë në ditën tuaj të ditës. Mësuesit do të gjeni një përzgjedhje për lidhje me blogs dhe revista interesante.
 • Për studentët

  Çdo gjë që ju duhet në lidhjet më poshtë.
 • Freerice