Mësimi spanjisht për emigrantët

La bella y la bestia

16 Prill, 2013 | No Comments

Tjetër ditë unë ushtrim krijuar nga Janine Suira tekst “Ajo dhe ai” de Ricardo Arjona me mua alumnus Ma'an. Në fjalët e Janinë, “Kulturalisht çështja e emigracionit është, dhe në mënyrë të tërthortë mbi situatën e Shteteve të Bashkuara dhe Kubës “.

Ai e donte dhe, leveraging që jetojnë në Jordani, Detyrat më kërkoi të shkruaj një këngë me dy shtete në Lindjen e Afërme në të cilën këto Antagonizmat është vlerësuar. Ai zgjodhi Jordani dhe Arabinë Saudite.

Ne kemi gjetur atë në mënyrë interesante dhe bërë aq mirë që, me pëlqimin e tij, ne kemi vendosur për të vënë atë në web për të ndarë këto worldviews me ju.
Këtu shtoj një dokument që shpjegon çdo fjalë fjalor dhe ju inkurajoj që të krijojë këngën tuaj! Song Fjalorit të Përgjithshëm të Ma'an

Bukuri dhe hajvan (Ajo dhe ai)

Ajo është nga Jordani
Ai në Arabinë Saudite

Ajo përshëndet "Merhaba"
Ai i përgjigjet "Salam"

El lleva Thawb y Ghutra
Ella falda shkurtime xhinse

Ajo vesh këmbë dhe valle burrat Dabke
Ardha Ai vallet me shpata dhe me bateri

Ajo drejton një makinë sportive
Kjo gjë është e ndaluar për

Emri i saj është Jud
dhe ai quhet Saud

Jud vijnë Hommos y Knafa
Belaleet Saud y y Kabsa

Ajo flet Arabisht, Anglisht dhe një gjerman pak
Ai flet vetëm gjuhën e Kuranit

Ajo pi nargjile në kafe "Roterdam"
Ai beson se është tabu në Islam

Ajo shkon në kinema çdo të enjte
Në vendin tuaj, i dobët, asnjë kinema

Ajo ishte duke folur me mikun e tij në stacionin e autobusit
Ai nuk mund të flasë në publik me një vajzë

E pa dhe ra në dashuri
Dhe gjithashtu ajo adhuroi

Bella y bestia bir
Por bukuria është në zemër

Jud Saud dhe tani jetojnë në "Medine"
Y hebre nuk njeh nadie, me përjashtim të burrit të saj dhe mbesa

Ajo nuk do të hedhin valle, nuk pi duhan jo më shumë, dhe gjithashtu vesh një perde
Por jeta e tij e re duket mirë.

 

Creative Commons License
Kjo punë nga Ma'an Obaidi dhe Español Activo lejohet sipas një Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Leje Unported.

Pjesë:
 • Print
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Tumblr
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • Haohao

Komente

Lini një koment

 • Shpif një


  Bëje si gjuhë të prezgjedhur
   Edit Translation
  nga Transposh - translation plugin for wordpress
 • Burimet e jashtme

  Këtu do të gjeni faqet e internetit të tjera ushtrime, fjalorë, blogs, podcast dhe lidhjet me rajonet me informata praktike që do t'ju ndihmojë në ditën tuaj të ditës. Mësuesit do të gjeni një përzgjedhje për lidhje me blogs dhe revista interesante.
 • Për studentët

  Çdo gjë që ju duhet në lidhjet më poshtë.
 • Freerice