Настава шпански на имигранти

Една земја подобро

12 Ноември, 2015 | 2 Коментари

Рестартирате долга пауза од шпански средства со надеж поетска приказна напишана од нашиот студент Etsuko Накаџима во неговата земја, Јапонија. Тука е воведувањето на неговата приказна Etsuko sequida. Тоа е убаво, Право?

 

Etsuko: “Пред 70 години, кој стави крај на војната, но можноста за уште една војна не запира exixtir, па се надевам дека нема повеќе војна. Тоа, исто така, го зголеми бројот на семејства со еден родител и бројот на семејства од социјална помош и така јас се чувствувам како ние сме земја каде што сите деца можат да живеат без грижи”.

А подобар свет

Најдобра земја

Посакувам дека светот е полн со љубов

Сакам да живеам без страв

Се надевам дека нема повеќе војна

Се чувствувам како да имаме многу добра основа

Се надевам дека ние живееме во подобра иднина!

Би сакал на децата растат здрави и силни!

Се чувствувам како сите деца имаат родители

Се надевам дека децата живеат во земја без загадување

Сакам деца за пристап до образованието

Сакам да живеам во подобра иднина!

Криејтив комонс лиценца
Ова дело од страна на Etsuko Накаџима и Español Activo се лиценцирани според лиценцата Creative Commons Наведи извор-Некомерцијално-NoDerivs 3.0 Нелокализирана лиценца.

Сподели:
 • Print
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Tumblr
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • Haohao

Коментари

2 Коментари “Една земја подобро

 1. Scott-o
  Ноември 12, 2015 да 12:26

  Me parece un sentimiento bien bonito y muy universal además.

 2. Vaughn
  Ноември 12, 2015 да 21:43

  Muy buenas esperanzas! El problema es que hay tantos en el mundo para quienes el poder y la riqueza tiene mas valor que libertad, sanidad y felicidad. Pero, podemo orar que el mundo cambie en el futuro para poder gozar de las riquezas mas importantes que son los que se mencionan en relato. Gracias por haberselo compartido con nosotros.

Остави коментар

 • Traduce на


  Постави како стандардниот јазик
   Измени Превод
  од Transposh - translation plugin for wordpress
 • Надворешните ресурси

  Овде ќе ги најдете вежби други веб-сајтови, речници, блогови, подкасти и линкови до региони со практични информации кои ќе ви помогнат во вашиот ден на ден. Наставниците ќе најдете селекција на линкови до интересни блогови и списанија.
 • За студентите

  Сè што ви треба во линкот подолу.
 • Freerice