Настава шпански на имигранти

Кои сме ние

Почеток
Основана во Палма по двајца наставници за шпански јазик како странски јазик, Активни во шпански роден 2008, организација непрофитна цел да го олесни процесот на интеграција на имигрантите во нашиот град во текот на наставата на шпански. Три години подоцна, Активни шпански станува бесплатен портал за настава на шпански со истата цел: помогне да се интегрираат преку јазикот на наставата. Да го направите ова ќе ги најдете тука: вежби создадена од нас, Референци до други страници во врска со учењето на шпански, онлајн ресурси за да се учат на свој како и линкови до веб-сајтови со практични информации за да ви помогне во вашиот ден на ден.

Нас

 

Delia
Решив да се посветам на оваа професија 1998 По завршувањето на курсот на шпанскиот учител за странци Меѓународната куќа Мадрид. Истата година се преселив во Сан Франциско и таа беше таму дека почнав моето патување, Тоа беше доста искуство и многу научив.

Од 1998 Досега сум имал можност да учат шпански во Шпанија и во други земји. Благодарение на тоа дојдов во допир со различни култури и начини на учење кој да ме натера да продолжат да уживаат во оваа професија.

Во 2005 ме mudé на Мајорка, Почнав да работам таму во И.Х. Палма и се сретна Begona. Работевме заедно три години и, мотивирани од нашата желба да се истражуваат нови кариера хоризонти, во 2008 решивме да се создаде една НВО, Активни шпански, со цел да се помогне во процесот на интеграција на имигрантските преку учењето на шпански.

Една година подоцна судбината ме доведе до Ханој (Виетнам) па моравме да се преиспита нашата идеја за приспособување на НВО Интернет, средства кои ни овозможуваат да продолжат да работат од далечина. Како резултат на овој процес е веб-сајт на шпанскиот Активни. Се надевам дека ќе најдете навистина корисни и се исполнети нашите цели како здружение.

Од 2011 Продолжив да патуваат, живеење и учење во различни земји. Во овие години сум продолжила настава и работа на овој сајт, но јас исто така, научив повеќе за тоа како да се развие веб-сајтови и како да се применуваат herremientas на интернет нуди за подобрување на наставата и учењето на моите студенти.

Тука имаш две линкови до мојот веб-сајтови Приватна, Таа е една од mi блог на земји каде што живеев, а другиот е мојот веб-сајт наставата преку Skype. Јас сум многу возбуден околу овој нов проект, но само со E-активни како што имавме многу добри одговори, Голема благодарност на сите!

Begona
Во 1999 Јас не на обука на наставниците на шпански како странски јазик Меѓународната куќа Барселона. Јас го сакав и уште од првиот ден знаев што сакав да си се посвети за да ги учат шпански. Во 2000 Се преселив во Сан Франциско и го предава таму за речиси две години.

Во 2002 Се вратил во Шпанија и почна да работи во Меѓународната куќа, исто така, Палма наставата шпански. Кога се сретнав со Делија во Палма 2005 Ние се поврзете брзо и видов дека, Покрај размена на искуства, Живееле во странство, во неколку земји, па дури и работеле во истото училиште во Сан Франциско, иако во различни периоди, Имавме многу слична визија за настава на шпански и сподели истиот ентузијазам за нашата професија.

Благодарение на новите технологии, Ние останаа во контакт со овие години дека Делија живее во Ханој и никогаш не престана да го споделат идеи и проекти. Ние сме многу надежна да биде во можност да работат на овој веб-сајт и да видиме на исполнувањето на целите, кои нè доведоа да се создаде нашата НВО 2008.

 

 

Сподели:
 • Print
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Tumblr
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • Haohao
 • Traduce на


  Постави како стандардниот јазик
   Измени Превод
  од Transposh - translation plugin for wordpress
 • Надворешните ресурси

  Овде ќе ги најдете вежби други веб-сајтови, речници, блогови, подкасти и линкови до региони со практични информации кои ќе ви помогнат во вашиот ден на ден. Наставниците ќе најдете селекција на линкови до интересни блогови и списанија.
 • За студентите

  Сè што ви треба во линкот подолу.
 • Freerice