Настава шпански на имигранти

, Шпанска народностите

5 Ноември, 2011 | Нема Коментари

Со оваа вежба ќе ја разгледаме полот и број на луѓе и нешта и ние ќе дознаете повеќе националности, во овој случај Hispano.

Запомни дека е многу важно фрази да направите ако името е машко (Pepe), зборови кои ја опишуваат Пепе мора да биде машко (guapна). Ако femenino (Дејзи) овие зборови треба да бидат жени (guapна)

Страница 1: Може да се прошири вашето знаење на шпански со овие , Шпанска националности.

Страница 2: имаат потсетник кутија завршетоците на двата пола и фрази за да се практикуваат. На пример: Германскиот доктор – На лекарна Alemanна

Може да се трансформира реченицата еднина или множина, се сеќава, додава “Кликнете ОК” на “ова е” за множина. На пример: А тешко планЗа тешко плановиова е

¡Ајде! Отворени!

 

Криејтив комонс лиценца
Ова дело од страна Español Activo се лиценцирани според лиценцата Creative Commons Наведи извор-Некомерцијално-NoDerivs 3.0 Нелокализирана лиценца.

Сподели:
 • Print
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Tumblr
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • Haohao

Коментари

Остави коментар

 • Traduce на


  Постави како стандардниот јазик
   Измени Превод
  од Transposh - translation plugin for wordpress
 • Надворешните ресурси

  Овде ќе ги најдете вежби други веб-сајтови, речници, блогови, подкасти и линкови до региони со практични информации кои ќе ви помогнат во вашиот ден на ден. Наставниците ќе најдете селекција на линкови до интересни блогови и списанија.
 • За студентите

  Сè што ви треба во линкот подолу.
 • Freerice