Настава шпански на имигранти

Главниот град на Шпанија

3 Август, 2014 | Нема Коментари

Оваа нова вежба на Шпанската престолнина на автономните заедници (CCAA)* надополнува дека ние ги презентираме во ноември на Шпански автономни заедници, ¿Пресудата?

Во ноември го научиле името на CCAA со загатка interactivo и Претставникот слика.

***********************

Ова дополнително вежбање на главните градови на регионите е:

1. Научете името и локацијата на CCAA: Преглед Со интерактивни загатки.
2. Научат имињата на главните градови на CCAA: слушање на подкаст, користење на Интернет бара Туш пријатели.
3. Некои културни карактеристики на секој регион: преку Љубопитни Слики од CCAA
4. Споредба на територијалната организација на различни земји: вашата земја со нашите.

Цел: на крајот ќе знаеш како нашата земја е организирана и некои љубопитни карактеристиките на секој регион.

Вежба**: Главниот град на Шпанија

Слики: Фото решенија
Карта за печатење и проверка: CCAA карта со престолнини

***********************

Овие вежби се дизајнирани специјално за оние кои се случува да аплицираат за Шпански националност. Како што знаете, ќе мора да помине на тест со прашања во врска со вашата заедница и Шпанија во целина.

 • За информации на тестот на шпански националност, видови на прашања, помош, итн: Преглед.
 • За примери слободен интерактивна и: Пробен.
 • Други примери прашања составени од луѓе кои веќе го направиле тестот: Други примери на прашања.

Не заборавајте да се испрати домашна вежба “Капитал” и било какви други прашања што може да имате.

*CCAA = региони

** Финансиска помош за наставниците на шпански: Главниот град на Шпанија за наставници.

Криејтив комонс лиценца
Ова дело од страна Español Activo се лиценцирани според лиценцата Creative Commons Наведи извор-Некомерцијално-NoDerivs 3.0 Нелокализирана лиценца.

Сподели:
 • Print
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Tumblr
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • Haohao

Коментари

Остави коментар

 • Traduce на


  Постави како стандардниот јазик
   Измени Превод
  од Transposh - translation plugin for wordpress
 • Надворешните ресурси

  Овде ќе ги најдете вежби други веб-сајтови, речници, блогови, подкасти и линкови до региони со практични информации кои ќе ви помогнат во вашиот ден на ден. Наставниците ќе најдете селекција на линкови до интересни блогови и списанија.
 • За студентите

  Сè што ви треба во линкот подолу.
 • Freerice