Настава шпански на имигранти

Дали сакате да се покажете?

17 Октомври, 2016 | 6 Коментари

Драги следбеници:

Тука сме повторно и овој пат да понуди презентација на ниво А1.

Што обично се сомневаат во Шпанија кога ќе се сретнат со еден човек? Како да се покаже? Тука се сослушување и одговори основните.

 

прашања презентации од spansihenskype
Сподели:
 • Print
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Tumblr
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • Haohao

Една земја подобро

12 Ноември, 2015 | 2 Коментари

Рестартирате долга пауза од шпански средства со надеж поетска приказна напишана од нашиот студент Etsuko Накаџима во неговата земја, Јапонија. Тука е воведувањето на неговата приказна Etsuko sequida. Тоа е убаво, Право?

 

Etsuko: “Пред 70 години, кој стави крај на војната, но можноста за уште една војна не запира exixtir, па се надевам дека нема повеќе војна. Тоа, исто така, го зголеми бројот на семејства со еден родител и бројот на семејства од социјална помош и така јас се чувствувам како ние сме земја каде што сите деца можат да живеат без грижи”.

А подобар свет

Најдобра земја

Посакувам дека светот е полн со љубов

Сакам да живеам без страв

Се надевам дека нема повеќе војна

Се чувствувам како да имаме многу добра основа

Се надевам дека ние живееме во подобра иднина!

Би сакал на децата растат здрави и силни!

Се чувствувам како сите деца имаат родители

Се надевам дека децата живеат во земја без загадување

Сакам деца за пристап до образованието

Сакам да живеам во подобра иднина!

Криејтив комонс лиценца
Ова дело од страна на Etsuko Накаџима и Español Activo се лиценцирани според лиценцата Creative Commons Наведи извор-Некомерцијално-NoDerivs 3.0 Нелокализирана лиценца.

Сподели:
 • Print
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Tumblr
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • Haohao

Шпански прирачници

19 Може, 2015 | Коментар

Андалузија Тој има објавено голем број на ресурси за учење шпански на имигрантите, кои веруваме дека се од интерес и ние сакаме да го споделам со вас. Тие се наменети за наставниците и имигрантските семејства.

Тоа се следните:

 • Diversimundo: Тоа е видео игра за деца 10 на 12 години во кои разновидност во кое живееме е. Таа има едукативна Водич за родители и наставници за да ги поддржи во оваа забавна авантура. Страница игра.
 1. Водичи 10 јазици објаснувајќи шпански образовниот систем за имигрантските семејства.
 2. Писменост прирачници за наставниците кои предаваат шпански на имигранти со игри и многу атрактивни илустрации во боја.

А со тоа продолжи објавувањето на шпански Активни!

Сподели:
 • Print
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Tumblr
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • Haohao

Како се шпански имиња?

10 Ноември, 2014 | 1 Коментар

Драги следбеници:

Ние сакаме да објавиме дека шпанскиот средства се одлучи да престане за неколку месеци, Треба пауза!

Ова само значи дека не издаде нови сопствени вежби за некое време, но страница ќе остане активен.

Ви благодарам на сите за вашата поддршка и…Ќе видите за неколку месеци!

***********************

Овој едноставен, но важна вежба ќе биде последниот од сезоната, Надевам дека ќе уживате!

Јован е човек или жена? Фернанда е маж или жена?

Знаејќи го ова е тешко кога ќе пристигнете во една нова земја и сакаат да најдат работа на пример,. Оваа вежба ќе ви помогне брзо да научат разликите.

1. Воведување на реалната состојба за барање работа:

2. Вежби:

Во оваа вежба треба меморија игра да ви помогне да се сеќавам: Имиња шпански маж и жена.
Криејтив комонс лиценца
Ова дело од страна Español Activo се лиценцирани според лиценцата Creative Commons Наведи извор-Некомерцијално-NoDerivs 3.0 Нелокализирана лиценца.

 

Сподели:
 • Print
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Tumblr
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • Haohao

Препис “Презентации”

28 Октомври, 2014 | 2 Коментари

Што следеше препорака на еден од нашите поддржувачи, Хуан Игнасио, и додадовме видео препис “Презентации”. Па имате секогаш блиску дијалог.

Препис: Препис презентации.

И сеќавајќи се на VideoCast со линк додаде: Презентации.

Благодарение Хуан Игнасио!

Сподели:
 • Print
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Tumblr
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • Haohao

Преглед на шпанската престолнина

16 Август, 2014 | Коментар

Како што веќе сте го научиле на шпански автономни заедници и нивните престолнини, Ви препорачуваме да се направи лесно преглед.

Вие само треба да се погледне во мозаик слики и погоди што е во секоја, автономен регион на која тие припаѓаат и името на главниот град на таа заедница. Напред!

Тест на espanolas Капитал

Фото решенија

Ако сеуште имаш сомнежи, Пишете ни!

Криејтив комонс лиценца
Ова дело од страна Español Activo се лиценцирани според лиценцата Creative Commons Наведи извор-Некомерцијално-NoDerivs 3.0 Нелокализирана лиценца.

Сподели:
 • Print
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Tumblr
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • Haohao

»
 • Traduce на


  Постави како стандардниот јазик
   Измени Превод
  од Transposh - translation plugin for wordpress
 • Надворешните ресурси

  Овде ќе ги најдете вежби други веб-сајтови, речници, блогови, подкасти и линкови до региони со практични информации кои ќе ви помогнат во вашиот ден на ден. Наставниците ќе најдете селекција на линкови до интересни блогови и списанија.
 • За студентите

  Сè што ви треба во линкот подолу.
 • Freerice

 • речникот
  • речникот
  • речникот
  • Шпански-англиски речник

  Двоен клик на било кој збор на страницата или напишете збор:

  Поддржано од dictionarist.com